Anasayfa » Özkan İpek

Özkan İpek

Özkan İpek

Özkan İpek 2004 yılında, Oktay Kaynarca ve Ece Uslu’yu bir araya getirerek, Show Tv’de yayınlanan ‘Aşkımızda Ölüm Var’  ile sektöre adım attı. Beren Saat ilk tv rölünü bu dizide oynadı. 

2005 yılında Hülya Koçyiğit, Göksel Arsoy, Ediz  Hun gibi Yeşilçam efsanelerini bir araya getirerek yine Show Tv’de yayınlanan  ‘Asla Unutma’ dizisini yaptı. Fahriye Evcen’in ilk tv rolünü bu dizide oynadı. 2006 yılında Petek Dinçöz’ün başrolünde olduğu Cevdet Mercan’ın yönettiği  Kanal D’de yayınlanan ‘Nehir’ ,  aynı yıl, yine Show Tv’de yayınlanan Fırat Danış ve  Berk Akman’ın rol aldığı ‘Felek Ne Demek’ adlı diziyi yaptı. 2007 yılında Hakan Algül’ün yönetmenliğini üstlendiği Yıldız Kenter, Tarık Papuççuoğlu, Oya Aydoğan ve Gürgen Öz ile ‘Kısmetim Otel’ adlı sitcom’u hayata geçirdi.

2007 yılında Ömer Lütfi Mete’nin kaleme aldığı,  Kadir İnanır ve Oktay Kaynarca’nın başrollerini paylaştığı, Show Tv’de yayınlanan ‘Kuzey Rüzgarı’ adlı diziyi yaptı.  Ardından Burak Özçivit’in tv de parladığı Star Tv’de yayınlanan Mustafa Şevki Doğan’ın çektiği ‘Baba Ocağı adlı diziyi yaptı.

2008 yılında, o zamana kadar birlikte çalıştığı İbrahim Mertoğlu’yla yollarını ayırıp, çocukluk arkadaşı olan Kamera Film’in sahibi Tibet Kaan Demirtaş ile çalışmaya başladı.

Kamera Film’de 2010 yılında Zülfü Livaneli’nin yönettiği ve o yıla damgasını vuran Atatürk’ün hayatını bugüne kadar film formatında  en başarılı şekilde anlatan ‘Veda’yı‘ yaptı. Veda o zaman 35 mm formatında çekilen son filmlerden olmakla birlikte Ezgi Mola, Özge Özpirinçci gibi bir çok ünlü ismin parladığı bir projeydi. ‘Veda’ Oscar ödülü almış yabancı ekipleri ve Türk Sinemacısını büyük bir keyifle bir araya getirdiği ve içerisinde olmaktan çok mutlu olduğu bir projeydi.

2011’de Fox’ta yayınlanan ‘Kirli Beyaz’  adlı diziye start verdikten sonra Kamera Film’le yolları ayırıp, DUKA Film’i kurdu. Aynı yıl Ahmet Katıksız’ın  yönettiği, Deniz Akçay’ın kaleme aldığı, Hasan Kaçan ve Altan Gördüm’ün rol aldığı, Fox Tv ’de Yayınlanan ‘Babam İçin’ adlı diziyi yaptı.

2013 yılında Azerbaycan Kültür Bakanlığı ile ortak Aras Bulut İynemli’nin oynadığı ikinci uzun metrajı olan ‘Mahmut İle Meryem’i’ yaptı. Kariyerine 2013 yılında, TRT’de yayınlanan ’Osmanlı Tokadı’ ile devam etti.

2014’te Kanal 7’de başladığı ‘Elif’ adlı projeyle sektöre ve iş hayatına bakışı farklı bir yön aldı. Elif dizisi  1204 bölümle 5. yıl sonunda final yaptı. 45 ülkede gösterildi ve halen gösterilmekte. Isabella Güvenilir’in başrolde olduğu proje sektöre Emre Kıvılcım, Melis Cemre Çınar, Melisa Döngel gibi yeni yeteneklerin yanında, ülkemize 40 milyon Amerikan doları döviz kazandırdı.

Elif’in yurt dışında kazandığı başarı İpek’in bundan sonraki projelerini neredeyse tamamen yurt dışı odaklı tasarlamasına neden oldu. Bu doğrultuda hareket etmek üzere 2019 yılında ‘Yeşil Yapım’ı kurup yine Isabella Güvenilir’le ‘Bahar’ı Beklerken’ adlı diziye start verdi. İlk sezonu 164 bölüm olarak tamamlanan proje Amerika Birleşik Devletleri ve İspanya, Romanya ve Polonya gibi Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 15 ülkeye satıldı ve ülkemize yeni yetenekler ve gelir kazandırmaya devam etmektedir. Projenin ikinci sezon çekimlerine Ekim 2021’de başlanması hedeflenmektedir.

Yaptığı son projelerle  Film ve Dizi dünyası içerisinde olmaktan duyduğu mutluluğa artı bir mutluluk daha eklenmiştir. İpek kendi topraklarında üretiyor olup, ürettiğini dünyaya satmakla kültürümüzü dünyaya tanıtmanın hazzını ayrıca yaşamaktadır. Bu yaşadığı çifte mutluluk bundan sonraki projelerinin tasarımındaki en belirleyici unsur olacaktır.